Zaledwie kilka dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie względu wskazane jest aby nabrać nieco refleksji dotyczących dużego problemu, który pojawia się na terenie całego kraju. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który potrafi być dla wielu ludzi naprawdę niezwykle niszczycielski. Nagromadzone toksyny, które wdychamy zasadniczo codziennie, oczywiście mają związek z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. W sposób niewątpliwy warto cyklicznie nauczać czym jest zatrucie powietrza lub też jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza. Połowę smogu w Polsce generujemy sami w domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Co więcej, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za ok. dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak oświadczył Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi również tego, iż kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia koronawirusa zaczęła się w terenach o niezmiernie wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog bez dwóch zdań warto także być świadomym tego, co zasadniczo jest kluczową przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych specyfikacji jest niepojęcie ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz